Zahrada

Zahrada v japonském stylu je trendy záležitost

japonska zahrada

Japonských zahrad dnes existuje takřka bezpočet, jen málokterá se ale tímto přívlastkem honosí po právu. Jaké atributy by neměly zahradě v japonském stylu chybět, napoví tento článek. Pozornost je třeba věnovat hlavně výběru vhodných rostlin a dalším důležitým prvkům.

Zahrada v japonském stylu nepostrádá charakteristické jehličnany i listnáče

Zahrada v japonském stylu nepostrádá celou řadu dřevin, které jsou i ve středoevropském prostoru zcela obvyklé. Jde o listnaté i jehličnaté stromy. Jmenovat lze sakury, javory, bambusy, jinany, z jehličnanů jsou nejoblíbenější borovice. Tyto dřeviny jsou rozličně stříhané a zaštipované. Borovice vystříhané do obláčků symbolizují mraky a jsou symbolem dlouhověkosti, pivoňka je pro změnu symbolem nádhery a bohatství.

Bonsaje nesmí v japonské zahradě chybět

Při zmínce o Japonsku se téměř každému vybaví bonsaje, které k němu neodmyslitelně patří. Pod tímto označením se skrývají zmenšeniny volně rostoucích keřů a stromů, kterých je dosaženo miniaturizací stromů. V minulosti byl miniaturní stromek v misce pro Asiaty zdrojem energie a symbolem dlouhého života. Tvarování rostlin se děje průřezem, řezem, zaštipováním i ohýbáním kmene.

Japonskou zahradu nedělají jen rostliny

Zahrada v japonském stylu není určována jen volbou vhodných rostlin, ale i doplňků. K této zahradě neodmyslitelně patří velké kameny, kamenné lampy, můstky nebo bambusová klapačka. S trávníkem se je naopak možné střetnout pouze výjimečně, když místo něj se objevují plochy z oblázků nebo písku. Pečlivě uhrabaný štěrk má symbolizovat moře s vlnami a lidé současně podle něj snadno zjistí, jestli zahradu nenavštívil nějaký nezvaný host. Okolí kamenů pak bývá vysypáno menšími oblázky a doplněno menšími azalkami nebo rododendrony. Je třeba pamatovat na to, jak se keře nebo stromy rozrostou v průběhu 5 až 10 let, čemuž by měla odpovídat volba kultivarů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 95 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář