Interiér

Výhody a nevýhody otevřeného a uzavřeného dispozičního řešení u rodinných domů

dispoziční řešení

Dispoziční řešení je klíčovým faktorem při plánování a výstavbě rodinného domu. Existují dvě hlavní možnosti, a to otevřená a uzavřená dispozice. Každá má své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit už při projektování rodinného domu. Víte, které se bude hodit právě pro vás?

Otevřené dispoziční řešení

Hlavní obytné prostory jsou umístěny v jedné velké otevřené místnosti. Tyto prostory jsou většinou spojeny s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, takže vytvářejí jednu velkou obytnou plochu. Obvykle se jedná o na pohled efektní řešení, které ale každému nemusí vyhovovat.

Výhody otevřené dispozice

Jednou z hlavních výhod otevřené dispozice je atmosféra prostornosti, kterou vytváří. Otevřený prostor dává pocit volnosti a umožňuje větší tok světla a vzduchu. Toto dispoziční řešení také zlepšuje komunikaci a interakci mezi lidmi v domě. Zároveň vytváří pocit jednoty v rámci domu, což může být důležité pro rodiny, které chtějí sdílet svůj prostor.

Otevřený prostor v domě ocení rodiče malých dětí, když se pohybují po domě. Mohou ihned vidět, co se děje v celém obytném prostoru a kde se právě jejich děti nacházejí.

Nevýhody otevřeného dispozičního řešení

Nevýhodou otevřeného dispozičního řešení je, že hluk a zápach z kuchyně se šíří snadněji v celém prostoru. Rychleji se tedy dostane do obývacího pokoje a jídelny. Důležité je proto důkladné odvětrání kuchyně. Otevřená dispozice určitě nebude vyhovovat lidem, kteří chtějí mít v domě větší soukromí.

Uzavřené dispoziční řešení

V domě jsou jednotlivé hlavní místnosti, tedy kuchyně, obývací pokoj a jídelna, rozdělené stěnami. Hlavní výhodou uzavřeného dispozičního řešení je, že poskytuje větší soukromí a klid. Každá místnost je oddělena od ostatních, což umožňuje jednotlivcům využívat svůj vlastní prostor. Uzavřená dispozice nabízí lepší kontrolu nad hlukem a zápachem z kuchyně.

Nevýhody uzavřeného dispozičního řešení

Nevýhodou se u uzavřené dispozice jeví pocit uzavřenosti a stísněnosti. Uzavřené místnosti mohou vést u někoho až k pocitu klaustrofobie. Jsou také méně přívětivé pro otevřené a společenské prostředí  v rodině.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 95 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář