Rady a tipy

Pronájem nebo vlastní bydlení

Pronájem

Stojíte právě před otázkou, zda si pořídit bydlení na hypotéku nebo raději žít  a řešit pronájem? Jaké jsou výhody každé z těchto možností? A existuje nějaký způsob financování od státu? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Vlastní bydlení jako investice na důchod

Pořídit si vlastní bydlení prostřednictvím hypotéky může být velmi dobrá investice na důchod. V okamžiku kdy zaplatíte poslední splátku, budete vlastnit byt či dům. S každou měsíční splátkou tak investujete do své budoucnosti. V případě, že z jakéhokoliv důvodu nebudete schopni hypotéku splácet, můžete vždy nemovitost prodat a nemusíte řešit výpověď z nájmu a další specifika nájemní smlouvy. V bytě můžete dělat libovolné úpravy, přestavby a zařídit si jej dle své vkusu.

Nájem aneb bydlení bez závazků

Nájem lze považovat za bydlení bez závazků, jelikož nikomu nic nedlužíte. Počáteční investice je oproti vlastnímu bydlení minimální, pouze ve výši kauce. V případě, že se změní vaše životní situace (stěhování za prací, osobní vztahy), jednoduše dáte výpověď z nájmu a přestěhujete se, nájem tedy nabízí velkou flexibilitu.

Možnost získání finanční půjčky od státu

Od poloviny srpna letošního roku existuje možnost prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení získat finanční půjčku od státu za velmi nízkou úrokovou sazbu. Je zde však mnoho podmínek, které uchazeči musí splnit. Půjčku je možné využít na pořízení nového bydlení nebo na rekonstrukci a je poskytnuta pouze mladým rodinám do 36 let. Jsou zde pevně stanoveny maximální částky, které stát poskytne, ale zároveň existuje možnost snížení jistiny za každé narození dítě v průběhu trvání úvěru, ale také možnost přerušení splácení až na dva roky při komplikované životní situaci.

Zda byste si měli vybrat raději nájem nebo vlastní bydlení je velmi složité rozhodnutí, při kterém je třeba zvážit celou řadu faktorů. Vždy pečlivě zvažte vaše rodinné poměry, osobní potřeby i rizika. Důležité je rozhodovat se s chladnou hlavou a vyvarovat se pokud možno rozhodnutí pod tíhou emocí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 95 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář