Stavba

Co umí řízené větrání?

řízené větrání

Čerstvý vzduch má nepochybně blahodárné účinky na lidské zdraví, každý však jistě potvrdí, že udržet ho v místnosti není často jednoduchý úkol. Je tomu tak z toho důvodu, že lidé neumí sami rozpoznat proměny kvality vzduchu, který dýchají. Vyšší hladinu oxidu uhličitého v ovzduší tudíž často nepostřehnou. Proto by bylo příliš smělým úkolem chtít po obyvatelích domu, aby sami vyhodnotili, jaká je zdravá úroveň vnitřního ovzduší.

Horší kvalita vnitřního klimatu je daní za zateplení

V minulých letech se celá řada bytů a domů dočkala zateplení, což má sice za důsledek nižší náklady na vytápění, ale záporem je zhoršení vnitřního klimatu budov. Řešením tohoto problému je pořízení řízeného větrání s rekuperací, což lze pořídit s minimálními zásahy do konstrukce. Odhaduje se, že prostřednictvím kvalitní větrací jednotky a zdravotně nezávadných rozvodů vzduchu je možné nejen snížit náklady na vytápění o 30-50 %, ale i zabránit vzniku plísní a snížit prašnost.

Decentrální systémy jsou vhodné do menších bytů

Je možné konstatovat, že jednotky s centrálním řízením již v současnosti představují standard u pasivních rodinných i bytových domů. Celkem novinkou jsou ale jednodušší a efektivní decentrální systémy, které se hodí převážně pro menší byty a rodinné domy, jejichž parametry se po přestavbě změnily. Decentrální jednotky jsou schopny zajistit neustálou výměnu vzduchu, rekuperaci tepla i vlhkosti v místnosti, aniž by musel být použit centrální systém rozvodu vzduchu.

Moderní větrací jednotka by neměla postrádat entalpický výměník

Na jakém principu řízené větrání funguje? Moderní větrací jednotka nasává čerstvý vzduch a vydýchaný jej odvádí jedním otvorem ve zdi. Z toho plyne, že výměna vzduchu je okamžitá. Optimální rekuperaci tepla a vlhkosti garantuje u kvalitních decentrálních jednotek entalpický výměník, jenž je schopen zamezit nadměrnému vysušování vzduchu v zimním období.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 95 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář