Stavba

Stavební materiály pro výstavbu rodinného domu. Podle čeho je vybírat?

Stavební materiály

Už ve chvíli, kdy se bude tvořit projekt vašeho budoucího bydlení, je třeba si říct, z jakého materiálu si ho necháte postavit. Nabídka je v tuzemsku poměrně pestrá. Lze využít léty prověřené materiály, nebo dát přednost těm novějším. Každý má totiž něco pro a proti, pro který byste si ho měli vybrat.

Co zvážit při výběru materiálu na dům

Jaký si vybrat materiál na zdi domu, toť otázka. Ano, je těžké se rozhodnout, když je poměrně bohatá nabídka. Měli byste proto zvážit izolační vlastnosti, vzduchotěsnost, nasákavost i akustiku, případně náklady na pořízení nebo jejich pracnost. S některými materiály bude hrubá stavba hotova v krátkém čase, u jiných to bude trvat o něco déle.

Osvědčená cihla

Klasikou mezi rodinnými domy jsou ty zděné z pálených cihel, které nabízejí velmi dobrou tepelnou i akustickou izolaci. Jsou pevné, proto s dlouhou životností, zároveň odolávají ohni. V současné době se vyrábějí velkoformátové dutinové cihelné bloky, takže stavba je postavená rychleji. Klasickou plnou cihlu vytlačila děrovaná tvárnice, protože nabízí lepší izolační vlastnosti.

Ytong neboli pórobeton

Dobrých akusticko-tepelných izolačních hodnot dosahuje také pórobeton, ze kterého se v tuzemsku staví poměrně hodně rodinných domů. Využívá se i pro výstavbu oblíbených nízkoenergetických domů. Pórobetonové tvárnice se vyrábějí ze směsi vody, vápence, cementu a křemičitého písku. Lehčené jsou speciálním plynem, takže se v nich udělají malé dutinky, díky nimž tvárnice lépe izolují teplo.

Dřevostavby

Zvláštní kapitolou je dřevo a novostavby z něho postavené. Většinou se staví ze sendvičových dřevěných panelů, které se montují na základy. Velkou výhodou je rychlost výstavby hrubé stavby. Dřevostavby bývají v pasivním i nízkoenergetickém režimu.

Dřevěným domem ale může být i srub, na jehož výstavbu se využívá kvalitní smrkové nebo borovicové dřevo. Vytváří přirozené mikroklima domu a má vynikající tepelně izolační vlastnosti a minimální energetické ztráty. Srub je vždy nízkoenergetickým domem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 95 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář