Je pochopitelné, že i při stavbě rodinného domu jeho budoucí majitel hledá cesty, jak uspořit alespoň část financí. Stavebníci obvykle nemají jejich neomezené množství a musejí je investovat účelně s ohledem na ceny stavebního materiálu, které neustále rostou.
Zapomeňte na příliš velkou stavbu
Na počátku devadesátých let minulého století byly moderní poměrně velikostně velkoryse navržené rodinné domy. Je dobré zvážit, jestli opravdu potřebujete velký dům. S tím se totiž pojí vyšší náklady na energie, náročnější úklid a údržba. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu postačí dům o velikosti 4+1.
Za zvážení stojí nechat si postavit optimálně velkou dřevostavbu v podobě pasivního domu. Nákladnější výstavba se vrátí v úsporách za její vytápění během několik let. Kromě toho lze požádat o dotaci z programu Nová Zelená úsporám, pokud budete stavět úspornější dům (dřevěný nebo zděný), který využívá energii z obnovitelných zdrojů. Výše dotace se pohybuje mezi 200 až 500 tisíci korunami.
Okna raději menší
Velká okna na domě vypadají dobře, ale obvykle za nimi stojí vyšší náklady na topení a zároveň na pořízení stínicí techniky, jako jsou žaluzie nebo rolety. Je také nutné přihlédnout k tomu, že okna se musí pravidelně umývat. Pokud jich na domě budete mít hodně, prodraží se to a také práce s nimi bude větší. Už naši předkové v minulosti si stavěli stavení s malými okny a určitě věděli, proč to dělali.
Základem je kvalitní projekt
Při plánování stavby rodinného domu je důležitý kvalitně zpracovaný projekt. V něm si lze společně s projektantem ujasnit priority i méně důležité věci. Dobrý projektant by měl umět převést vaše představy a požadavky do projektu.
Když dřevostavbu, tak z certifikovaného dřeva
Jestliže se rozhodnete postavit dřevostavbu, dbejte na to, aby dřevo na ni bylo certifikované. Znamená to většinou, že je průmyslově vysušené a zbavené případných škůdců a hub, které by v budoucnosti mohly stavbu nepříjemně ohrozit.